The Oscars are often referred to as “Hollywood’s Biggest Night.” But no one ever called them the fastest or the timeliest.

And so it is late April, and the Academy Awards are finally arrived, celebrating the greatest works of cinema of 2020, plus the first few months of 2021. (The usual awards calendar, along with the date of the actual show itself, were both affected by the coronavirus pandemic.) The event looked different — instead of the Dolby Theatre, the Oscars were held at Union Station, in an intimate setting styled after a vintage supper club, with only the nominees and a few guests in attendance — and even the awards themselves were given out differently. There were fewer clips from the films, and more talking from the presenters and the nominees, who were never “played off” by the orchestra during their speeches. (There wasn’t an orchestra at all, for that matter.)

The big winner of the night was Nomadland, which took home the prizes for Best Picture, Best Director, and Best Actress. (Six other titles won two Oscars each: The FatherJudas and the Black MessiahMa Rainey’s Black BottomMankSoul, and Sound of Metal.) Curiously, they didn’t give out the Best Picture award last, as is the tradition. Instead it was announced third-to-last, followed by Best Actress and Best Actor, which was won by Anthony Hopkins for The Father over the favorite, the late Chadwick Boseman for Ma Rainey’s Black Bottom. Hopkins didn’t attend the ceremony, and so the show went off the air anticlimactically with no final acceptance speech. It was surely one of the strangest endings to an Oscars telecast in history:

Here’s the full list of winners from the 93rd Academy Awards:

Best Picture
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland - WINNER
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Chloe Zhao, Nomadland - WINNER
David Fincher, Mank
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Lee Isaac Chung, Minari
Thomas Vinterberg, Another Round

Best Actor
Anthony Hopkins, The Father - WINNER
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman, Mank
Riz Ahmed, Sound of Metal
Steven Yeun, Minari

Best Actress
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Carey Mulligan, Promising Young Woman
Frances McDormand, Nomadland - WINNER
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
VIola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Best Adapted Screenplay
Borat Subsequent Moviefilm
The Father - WINNER
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger

Best Original Screenplay
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman - WINNER
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah - WINNER
Leslie Odom Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best Supporting Actress
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-jung Youn, Minari - WINNER

Best Animated Feature
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Onward
Over the Moon
Soul - WINNER
Wolfwalkers

Best Documentary Feature
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher - WINNER
Time

Best Editing
Nomadland
Sound of Metal - WINNER
Promising Young Woman
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Original Score
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul - WINNER

Best Original Song
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Judas and the Black Messiah - WINNER
One Night in Miami
The Trial of the Chicago 7
The Life Ahead

Best International Feature
Collective
Another Round - WINNER
Quo Vadis, Aida?
The Man Who Sold His Skin
Better Days

Best Cinematography
Judas and the Black Messiah
Mank - WINNER
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

Best Costume Design
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom - WINNER
Mank
Mulan
Pinocchio

Best Sound
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal - WINNER

Best Makeup and Hairstyling
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom - WINNER
Mank
Pinocchio

Best Costume Design
Emma
Mank
Pinocchio
Mulan
Ma Rainey’s Black Bottom - WINNER

Best Live-Action Short
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers” - WINNER
“White Eye”

Best Animated Short
“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You” - WINNER
“Opera”
“Yes People”

Best Documentary Short
“A Concerto Is a Conversation”
“Colettte” - WINNER
“A Love Song For Latasha”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”

Best Visual Effects
Love and Monsters
Tenet - WINNER
Mulan
The Midnight Sky
The One and Only Ivan

Best Production Design
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank - WINNER
News of the World
Tenet
The Father

Gallery — Best Picture Winners Every Film Lover Should Watch:

More From 94.5 PST